Jún Plný Podujatí

Mesiac jún priniesol obyvateľom Slovenska aj Maďarska pestré spektrum podujatí podporených Fondom malých projektov. Čakali na vás športové súťaže, zábavné programy pre deti, bohaté kultúrne zážitky a remeselnícke trhy, ktoré spájali tradície a inovácie. Celý región ožil rôznorodými aktivitami, ktoré posilnili cezhraničnú spoluprácu a obohatili miestnu komunitu.  Fotografie z júnových podujatí si môžete pozrieť v tomto albume:

Zachovajme tradície: Medzigeneračný Remeselnícky Festival 

2 – dňové júnové podujatie, ktoré pozostávalo z konferenčnej a kultúrno-festivalovej časti sa nieslo v znamení oslavy bohatej remeselnej tradície. Hlavnou myšlienkou tohto festivalu bolo uchovanie tradícií remesiel našich predkov aj pre dnešnú generáciu. Návštevníci festivalu mali tak možnosť vidieť majstrov svojej práci priamo v akcii. Mohli si tak vyskúšať rôzne techniky, ako sú napríklad hrnčiarstvo, kováčstvo, drotárstvo, košikárstvo, šúpoliarstvo a mnoho iných. Atmosféru dopĺňali stánky s krásnymi ručne vyrábanými výrobkami. 

The Race Women 

Unikátne športové podujatie zamerané predovšetkým pre ženy a rodiny s deťmi sa konal malebnom  prostredí historického parku Kaštieľa Betliar. Nosným programom podujatia boli bežecké preteky a rôzne fitness tréningy. Špecialitou tohto podujatia bola kategória behu „Mommy and me“, kde si krátku cca 700m dlhú trať mali možnosť odbehnúť mamičky so svojimi ratolesťami. Nechýbali sprievodné programy, detské atrakcie, či hudobné vystúpenia pre širokú verejnosť. 

Rožňava Night Run 

Výnimočné cezhraničné športové podujatie sa konalo začiatkom júna v historickom centre mesta Rožňava. Nočný mestský beh, ktorého súčasťou bola aj prekážková dráha, sprievodný hudobný program a mnoho ďalších zaujímavých atrakcií prilákal množstvo domácich ako aj cezhraničných návštevníkov.

Odpust Svätého Ladislava v Debradi

 V rastlinnom kostole Sv. Ladislava sa konala slávnostná svätá omša s viacročnou tradíciou, nasledovaná piknikom, folklórnym programom a remeselnými aktivitami pre deti. Súčasťou projektu bol aj gastrodeň s aktivitami pre deti, kultúrnym programom a koncertom skupiny Tankcsapda.

Júnový Festival 2024 Bez Hraníc

 Festival v Rimavskej Sobote priniesol tri dni plné radosti a zábavy pre všetky generácie, vrátane koncertného dňa, rodinného dňa s aktivitami pre deti a Dňa spolupatričnosti s vystúpeniami miestnych mladých umelcov a symbolickým Ohňom spolupatričnosti.

Zöld Út Alapítvány – Naše životné prostredie je spoločnou vecou

V rámci projektu sa uskutočnili posledné dve prednášky s názvom Jedinečný rozvojový efekt a tradície cvičenia a Lieky verzus prírodná ochrana.

Szövetség Borsod-Abaúj-Zemplén Megyéért Alapítvány – Festival, ktorý spája hodnoty Bodrogu do kytice

Projekt poskytol miesto a príležitosť prezentácie pre remeselníkov a možnosť predávať svoje výrobky na podujatí, ako aj poskytovať informácie o svojich remeslách a vedomostiach.

Pici Mosoly Alapítvány – Cezhraničný deň detí

Séria podujatí Dňa detí sa uskutočnila 4-krát na historicky a kultúrne významných miestach v kraji. Na všetky deti v týchto dňoch čakali rozprávky, bábkové predstavenia a množstvo tvorivých a hudobných aktivít.

Nextender Észak-Magyarország Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság – Tradičný a komunitný deň v Emőde

Dvojdňové kultúrne prezentácie, hudobné a tanečné vystúpenia a gastronomické zážitky zblížili účastníkov počas tradičných a komunitných dní.

Magyar Vöröskereszt Nógrád Vármegyei Szervezete – Tradičné kultúrne dni v Edelény

Vďaka kultúrnym podujatiam projekt poskytol platformu pre vzájomné spoznávanie a porozumenie maďarskej a slovenskej kultúry, príležitosť na výmenu skúseností a budovanie vzťahov. Podujatie umožnilo účastníkom lepšie pochopiť prírodné a kultúrne hodnoty druhého národa.

Sajó Képzési és Humánfejlesztési Központ Alapítvány – Obec vhodná pre rodiny

Podujatie bolo zamerané na spoločné aktivity pre účastníkov príležitosťou na výmenu skúseností a budovanie vzťahov. Prostredníctvom programov bolo možné spoznať prírodné a kultúrne hodnoty iného národa, ako aj podporu zdravia.

Forum Kontroll Egyesület – Deň pohraničnej komunity pre jazdu na koni a tradície v Szarvaskő a Szilvásvárade

Jazda na koni, vystúpenie a atrakcie na koňoch, ochutnávka tradičných maďarských a slovenských jedál, detské hudobné vystúpenia, ľudové tance, spevácke vystúpenia a remeselné aktivity čakali na návštevníkov počas „Dňa pohraničnej komunity pre jazdu na koni a zachovávanie tradícií v Szarvaskő a Szilvásvárade“.