Najčastejšie otázky

Kto môže byť žiadateľom?

Fond malých projektov je implementovaný formou tzv. žiadateľa. Žiadateľ je samostatne zodpovedný za realizáciu malého projektu a za zákonné použitie finančného príspevku. Úlohou žiadateľa je predložiť žiadosť, zorganizovať a zrealizovať plánované podujatie (podujatia), a predložiť záverečnú správu malého projektu.

Aká je oprávnená právna forma žiadateľa?
  • samosprávy a ich inštitúcie;
  • neziskové organizácie;
  • vzdelávacie a výskumné inštitúcie;
  • cirkvi;
  • Európske zoskupenia územnej spolupráce;
  • štátne orgány;
  • inštitúcie pre ochranu záujmov.
Aká je dĺžka projektu?

Maximálna dĺžka implementácie projektu je 12 mesiacov, pričom plánovaná realizácia projektov môže spadať do obdobia medzi 1. januárom 2025 a 31. decembrom 2025, avšak najskôr až po podpísaní zmluvy o poskytnutí finančného príspevku z Európskej únie. Zároveň v projektovej žiadosti  v systéme Interreg+ je nutné uviesť minimálne trvanie projektu 3 mesiace slúžiace na plánovanie podujatia, jeho realizáciu a čas na prípravu záverečnej správy.

Aký je spôsob financovania malých projektov?

Fond malých projektov poskytuje úspešným žiadateľom nenávratný finančný príspevok, ktorý pozostáva z podpory Európskeho fondu regionálneho rozvoja, národného spolufinancovania a vlastných zdrojov žiadateľa. Finančná podpora sa vypláca refundáciou.

Aké aktivity podporuje výzva?

Fond malých projektov podporuje realizáciu dni samospráv, mládežníckych a umeleckých festivalov, kultúrnych a športových podujatí, odborných konferencií a taktiež  detských a mládežníckych táborov, ktoré umožňujú predstaviteľom a členom organizácií pôsobiacich na oboch stranách hranice stretávať sa a upevňovať vzájomné vzťahy.

Akým spôsobom sa projektová žiadosť podáva?

Formuláre na predkladanie projektových žiadostí sa vypĺňa v úradnom jazyku krajiny žiadateľa spolu s požadovanými prílohami, je potrebné ho predložiť elektronicky, prostredníctvom online systému predkladania projektových žiadostí Interreg+, na nasledovnej adrese: https://husk.interregplus.eu/21-27

Aké sú podmienky pre výber partnerov v rámci projektu z pohľadu oprávneného územia, právnej formy a počet partnerov?

Podmienky pre výber partnerov v rámci projektu sú nasledovné:

  • Cezhraničný partner môže byť z celého územia Maďarska (nemusí byť len z oprávneného územia)
  • Pri partnerstve sa kladie dôraz na podobný predmet činnosti organizácií a podobné ciele, nie na ich právnu formu (napr. obec nemusí byť spárovaná s inou obcou)

Kvalita projektu nie je závislá od počtu partnerov

Aké sú požiadavky na memorandum o spolupráci a ako sa rieši udržateľnosť spolupráce po podujatí?

V rámci výzvy FMP je potrebné podpísať memorandum o spolupráci s novým partnerom, avšak ak už existuje dlhodobá spolupráca s partnerom mimo výzvy, nie je to prekážkou pre podpis memoranda s daným partnerom. Udržateľnosť spolupráce sa splní podpísaním memoranda, pričom po podujatí nie je nutné dokladovať ďalšie trvanie partnerstva. Výzva tiež nešpecifikuje presný počet partnerov, s ktorými je žiadateľ povinný memorandum podpísať.

Aký je rozdiel medzi mládežníckym a umeleckým festivalom a aký je rozdiel medzi umeleckým festivalom a kultúrnym podujatím?

Umelecký festival sa od kultúrneho podujatia odlišuje tým, že pri festivale sa koná viacero aktivít súčasne v jednej téme napr. Artfilmest(filmový festival) zatiaľ čo kultúrne podujatie má následnosť programu a charakterom rozmanitých aktivít ako napr. remeselné aktivity, popový koncert, výstava.

 

Rozdiel medzi umeleckým festivalom a mládežníckym je hlavne v definovaní cieľovej skupiny. Mládežnícky festival je zameraný na mládež bez presného vekového ohraničenia, avšak musí byť danej cieľovej skupine prispôsobený program. Cieľová skupina umeleckého festivalu je napr. účinkujúci umelci a nadšenci daného umenia.

Je možné kombinovať aktivity v rámci komponentov?

V rámci výzvy nie je možné kombinovať aktivity z prvého a druhého komponentu a zároveň ani v rámci vybraného komponentu. Žiadateľ si musí zvoliť len jeden typ podujatia v rámci jedného komponentu.

Existuje ohraničenie miesta pre realizáciu podujatí?

Aktivity môžu byť usporiadané len na oprávnenom území žiadateľa, napríklad žiadateľ z Košického kraja môže organizovať podujatie aj v Banskobystrickom kraji, ale nie na území Maďarska.

Čo predstavujú prvky ISP?

Jednotlivé prvky predstavujú povinné spoločné aktivity so zahraničným partnerom, ktorých sa aktívne zapojí a ktoré musia byť súčasťou programu podujatia. ISP prvky sú špecifikované v 4 témach spoločných aktivít.

Aké sú požiadavky a pravidlá týkajúce sa ISP prvkov, vrátane ich zakomponovania do programu a účasti účastníkov na daných ISP prvkoch?

Požiadavky a pravidlá týkajúce sa ISP prvkov v rámci podujatia sú nasledovné:

  • Každý žiadateľ musí usporiadať podujatie, ktoré bude mať v programe zakomponované minimálne 4 ISP s podmienkou v každej téme aspoň jeden prvok.
  • Celkový počet účastníkov deklarovaných v projektovej žiadosti je nutné zachovať počas všetkých ISP prvkov.
  • V prípade viac dňových podujatí za sebou idúcich dní(napr. piatok, sobota, nedeľa) je možné rozdelenie ISP prvkov s podmienkou zachovania minimálne 1 ISP prvku za deň a zachovanou účasťou všetkých deklarovaných účastníkov (čiže je nutná plná účasť na každom z dní)
  • V prípade podujatí trvajúcich viac ako jeden deň, rozložených v priebehu kalendárneho roka( napríklad podujatie v máji a ďalšie v septembri) je potrebné splniť minimum 4 ISP prvkov na každý jeden deň z podujatia. Aj v tomto type podujatí je nutné zachovať účasť všetkých deklarovaných účastníkov na každom ISP prvku(čiže je nutná plná účasť na každom z dní).
  • Je dôležité poznamenať, že ISP prvky 5-10 neexistujú, pretože ide iba o opakovanie tém aktivít z prvkov 1 až 4.
Aké sú pravidlá týkajúce sa zmien?

Pravidlá týkajúce sa zmien umožňujú zmeny iba v obmedzenom množstve a len po konzultácii s projektovým manažérom.

  • Po predložení projektu nie je možná zmena počtu ani obsahu programových prvkov špecifických pre Interreg (ISP prvkov). Zmena miesta a času konania ISP prvkov je možná len v obmedzenej miere.
  • Po predložení žiadosti nie je možné meniť organizácie zapojené do partnerstva a teda nie je možná zmena partnera.
  • Pri ďalších programových prvkoch je možná zmena počtu, obsahu, miesta a času konania daných prvkov len v obmedzenej miere.
  • Po zazmluvnení už nie je možná zmena v programu, počas implementácie projektu sú povolené len administratívne zmeny(zmena štatutárneho zástupcu, zmena čísla účtu, zmena kontaktnej osoby atď.)
Aké sú pravidlá týkajúce sa rozpočtu v rámci systému Interreg+?

V rámci rozpočtu v systéme Interreg+ nie je potrebné uvádzať jednotlivé výdavky podľa rozpočtových kategórií, avšak odporúča sa aspoň uviesť výdavky bez konkrétnych súm v dôsledku čoho vie byť projekt hodnotený ako relevantnejší.

V prípade, že sa na podujatí zúčastní viac účastníkov, než bolo deklarované v žiadosti, nie je možné zvýšiť rozpočet. Naopak, ak je počet účastníkov nižší, rozpočet môže byť skrátený v závislosti od reálneho počtu účastníkov.

Rozpočet je daný na žiadateľa. Cezhraničný partner vystupuje ako partner bez rozpočtu.

Aké sú požiadavky na prílohy k žiadosti?

K žiadosti je potrebné priložiť štyri povinné prílohy, ktoré zahŕňajú:

  • program podujatia
  • čestné vyhlásenie žiadateľa
  • vyhlásenie o zámere spolupracovať s každým partnerom zvlášť (v prípade viacerých partnerov), kde každý z daných partnerov vo vyhlásení deklaruje určitý počet účastníkov, ktorí sa aktívne zúčastnia podujatia
  • vyhlásenie de minimis

Program podujatia nemá predpísanú šablónu a dôraz sa kladie na jeho kvalitu. Pri vyhláseniach nie je nutné notárske overenie.